top of page
  • Protect Children

Suojellaan Lapsia ry:n toiminnanjohtaja sai kansainvälisesti merkittävän palkinnon - “Tärkeä tunnustus lapsiin kohdistuvan seksuaaliväkivallan ehkäisevästä työstämme”

Päivitetty: 3 päivää sitten

LEHDISTÖTIEDOTE

Sam Lundrigan, Nina Vaaranen-Valkonen ja Simon Bailey PIER24:ssä

Suojellaan Lapsia ry:n toiminnanjohtaja Nina Vaaranen-Valkonen sai kansainvälisesti merkittävän palkinnon lapsiin kohdistuvan seksuaaliväkivallan ehkäisevästä työstä verkossa. Vaaranen-Valkonen sai arvostetun ”Most Significant Contribution to the Global Response to Online CSA Award” -palkinnon vuoden 2024 Excellence in Online Protection -gaalatilaisuudessa. Palkintojen jako järjestettiin kansainvälisen PIER24-konferenssin yhteydessä, joka kokoaa maailmanlaajuisesti kaikki alan tärkeimmät toimijat yhteen kehittämään ja jakamaan tietoa lapsiin kohdistuvien seksuaalirikosten ennaltaehkäisemiseksi erityisesti teknologiavälitteisten seksuaalirikosten osalta. 

 

“Tämä tunnustus ei ole vain henkilökohtainen kunnia, vaan se heijastaa koko Suojellaan Lapsia tiimin vahvaa omistautumista työhömme. Olemme vahvasti sitoutuneet lasten suojelemiseen kaikelta seksuaaliväkivallalta ja tämä palkinto motivoi meitä tiiminä jatkamaan innovatiivisten ratkaisujen kehittämistä ja laajan kansainvälisen työmme vahvistamista”, toteaa palkinnosta onnellinen ja otettu Vaaranen-Valkonen

 

Suojellaan Lapsia ry tekee vahvaa yhteiskunnallista vaikuttamista lasten oikeuksien toteutumiseksi ja sen ensisijainen ja ainoa tavoite on ennaltaehkäistä kaikkea lapsiin kohdistuvaa seksuaaliväkivaltaa, häirintää ja houkuttelua. Järjestö nostaa kaikessa toiminnassaan esiin seksuaaliväkivaltaa kokeneiden uhrien sekä heidän perheidensä ääntä ja viisautta. Suojellaan Lapsia ry on maailmalla erittäin tunnettu ja arvostettu toimija ja yhdistyksen innovaatiot ovat saaneet merkittävää kansainvälistä huomiota. Yhdistyksen asiantuntijoiden tieteellisiä tutkimusartikkeleita on julkaistu maailman korkeimmin arvostetuimmissa tiedejulkaisuissa.  

 


 


 

Yhteydenotot:   

Nina Vaaranen-Valkonen, toiminnanjohtaja, Suojellaan Lapsia ry,  

 

Anna Ovaska, projektijohtaja, lainopillinen asiantuntija 

puh: +358 40 0810020 anna.ovaska@suojellaanlapsia.fi 

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page